Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης στην πρώτη συνεδρίαση του ΔΣ του ΣΕΒΕ για το 2024 και στην κοπή της βασιλόπιτας
Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης συμμετείχε στην πρώτη συνεδρίαση του ΔΣ του ΣΕΒΕ για το 2024 (23.01.24) και στην κοπή της βασιλόπιτας. Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης συζητήθηκαν θέματα επιχειρηματικότητας, εξωστρέφειας αλλά και θέματα που αφορούν στην Θεσσαλονίκη και συμφωνήθηκε να υπάρξει στενή συνεργασία μεταξύ του ΣΕΒΕ και του Δημάρχου.
Ο Δήμαρχος ενημέρωσε τα μέλη του ΔΣ για την προτεραιότητα που ήδη δίνει σε θέματα ανάταξης της καθημερινότητας δημοτών και επιχειρηματιών παράλληλα με τα θέματα ολοκλήρωσης των μεγάλων έργων υποδομής, συνθήκη απαραίτητη ώστε να αναπτυχθεί η επιχειρηματική εξωστρέφεια της πόλης και η προώθηση της ανταγωνιστικότητας των επιχειρήσεων και η Θεσσαλονίκη να καταστεί πόλος έλξης επενδυτών.
Τα μέλη του ΔΣ ΣΕΒΕ μετέφεραν από την πλευρά τους προβλήματα καθημερινότητας, όπως το κυκλοφοριακό, η στάθμευση και η κατασκευή της υπερυψωμένης λεωφόρου “Fly Over” που έχουν επηρεάσει αρνητικά την εμπορική κίνηση στο κέντρο της πόλης αλλά και τη διακίνηση προσώπων και εμπορευμάτων στην ευρύτερη περιοχή. Κατέθεσαν επίσης συγκεκριμένες προτάσεις στενότερης συνεργασίας με τον Δήμο, οι οποίες θα συζητηθούν περαιτέρω με τον Δήμαρχο και τους αρμόδιους συνεργάτες του το επόμενο διάστημα.
Το φλουρί έτυχε ο Eπίτιμος Πρόεδρος του ΣΕΒΕ Κυριάκος Λουφάκης.